Уся правда про середню освіту в Канаді


Вся правда о среднем образовании в Канаде

Чому дитині варто обрати середні школи в Канаді, попри те, що це далеко

Обираючи середню школу для навчання з носіями англійської мови, батьки насамперед орієнтуються на Велику Британію, США, Канаду та Австралію. Жодна з цих країн не лежить у безпосередній близькості до України, тому, відправляючи дитину на навчання, батьки вже мають бути готові до великих відстаней.

Обираючи Канаду, ви можете бути спокійні, бо ця країна характеризується високим рівнем якості та безпеки життя, чим, на жаль, не завжди можуть похизуватися Сполучені Штати, наприклад. Також істотно полегшують життя менш суворі імміграційні процедури.

Канадська середня школа дає дитині можливість уже з 10-го класу вибрати предмети своєї майбутньої спеціалізації, тож до моменту отримання атестата вона вже матиме поглиблену підготовку з тих дисциплін, які знадобляться для вступу до ВНЗ.

Загалом середня освіта в Канаді є шостою найкращою у світі, і випускники канадських шкіл без зусиль вступають до провідних університетів Великої Британії, США та Канади. І при цьому тут дуже демократична вартість навчання.

Які подальші можливості отримує дитина після закінчення середньої школи в Канаді?

Після закінчення канадської школи випускники можуть вступати до університету або коледжу залежно від академічних успіхів. Канадський атестат про закінчену середню освіту є міжнародно визнаним, отже, випускнику не складно буде вступити не тільки до вишів Канади, а й до вищих шкіл інших країн світу.

Коли найкраще поїхати на навчання в середні школи?

Шкільна освіта в Канаді складається з двох рівнів:

I.Початкова освіта: з 1 по 6/8 клас (з 6 до 11/13 років) залежно від провінції. Тобто ви можете відправити дитину вчитися в Канаді з 6-ти років. Хоча більш популярним вважається варіант, коли іноземний учень вступає до канадської школи з 5-го класу.

II. Середня освіта: з 7/9 по 12 класи (з 12/14 до 18 років) залежно від провінції. За рік навчання школярі, зазвичай, вивчають 8 предметів (модулів). Для отримання канадського атестата про середню освіту необхідно пройти (за останні три роки – 10, 11, 12 клас) мінімум 20 модулів. Певна річ, учень може взяти більшу кількість дисциплін для навчання (8 за програмою, і кілька додаткових).

Якщо ви розглядаєте здобуття середньої освіти як трамплін, щоб надалі продовжити навчання в канадському університеті, то вам варто звернути увагу на такі варіанти:

9-12 клас: у перший рік (9 клас) дитина адаптується до середовища та підтягує рівень володіння англійською мовою. Наступні три роки вона в нормальному темпі проходить обрану освітню програму.

10-12 клас: за цей час дитина довчає англійську і паралельно вивчає інші дисципліни. По мірі оволодіння мовою частка англійських занять зменшується, а частина обраних предметів збільшується.

11-12 клас: за два роки учень зобов’язаний пройти 20 модулів і довчити англійську.

І останній 12-й клас: обов’язкова вимога – ідеальне володіння англійською мовою, тому що на її освоєння в дитини просто не вистачить часу. Це найменш популярний варіант, бо дуже рідко іноземний учень встигає за один рік пройти програму і засвоїти 20 модулів, на основі яких він вступатиме до канадського ВНЗ. Ще рідше зустрічаються школи, які погоджуються прийняти студента тільки на один рік.

Серед наведених вище опцій найбільшою популярністю поміж українських школярів користуються варіанти “золотої середини” – провчитися в Канаді 10-12 або 11-12 клас.

Коли потрібно починати підготовку документів для вступу?

Навчальний рік починається в середині серпня (на початку вересня), закінчується на початку червня і складається з двох семестрів або трьох триместрів (загалом близько 10 міс.), між якими в школярів передбачені канікули.

Деякі школи і коледжі Канади проводять кілька наборів на рік: серпень, вересень, січень, березень, травень, червень. Найпоширенішими є набори у вересні/січні.

Подачею документів потрібно займатися щонайменше за півроку до вступу. Тобто для зарахування у вересні необхідно подати готові документи до березня. Насправді підготовкою варто зайнятися раніше, бо вам потрібен час:

  • на вибір канадської школи (необхідно розглянути кілька варіантів і вибрати найбільш оптимальний саме для вашої дитини. Додайте сюди ще кілька місяців, якщо вам захочеться приїхати і побачити школу на власні очі);
  • на збір необхідних документів (для навчання і отримання візи) – бюрократичні процедури в Україні забирають багато часу;
  • на розгляд документів вашої дитини канадською школою. Зазвичай, цей етап триває від 2-х тижнів до 3-х місяців;
  • на розгляд заяви про видачу студентської візи в посольстві Канади. Це може зайняти від 1 до 2 міс.

А чи може поїхати учень, який погано знає англійську?

Для навчання в канадських школах іноземному учневі достатньо мати середній рівень англійської (вміти порозумітися та зрозуміти, чого від нього хочуть). Після прибуття до школи він проходить тестування, за результатами якого учневі розробляють навчальну програму. Наприклад, на початку року 3 з 5 уроків на день будуть присвячені англійській. По мірі вивчення мови кількість уроків англійської зменшують, замінюючи її іншими необхідними для учня предметами.

Що ж обрати: державну чи приватну школу?

У канадській системі освіти добре зарекомендували себе як приватні, так і державні школи.

Державні школи (public schools) отримують фінансування від уряду. 95% канадських дітей навчаються в державних школах. Навчання для канадців – безкоштовне, для іноземців – від 12 000 канад. дол. На жаль, у них встановлена квота: частка іноземних студентів не повинна перевищувати 5%. У разі навчання в державній школі студенту буде організовано проживання в сім’ї.

Приватні школи (школи-пансіони) (boarding schools) не передбачають кількісних обмежень при наборі іноземних студентів. Плата за навчання, проживання та харчування – від 30 000 канад. дол., що істотно дешевше, ніж в аналогічних навчальних закладах Великої Британії, США, Швейцарії. Студент постійно перебуває на території школи під безперервним наглядом відповідальних співробітників. Розміщуються студенти в резиденціях по 1-2 в кімнаті. Харчування забезпечує місцевий кафетерій. Також можливе проживання в сім’ї.

Якщо говорити про якість викладання, то державні та приватні школи перебувають приблизно на одному рівні. Але приватні школи можуть дозволити собі маленькі класи, краще технічне обладнання, більше позакласних занять і заходів, оскільки вони мають зовнішнє джерело фінансування.

Тож вибір між приватною чи державною школою залишається за вашими вподобаннями та можливостями.

Яка вартість навчання в школах Канади для іноземних студентів?

У державних школах вартість навчання для іноземних студентів варіюється від 12 000 канад. дол. У приватних школах – від 30 000 канад. дол. (і включає плату за навчання, проживання та харчування).

Як довго навчаються канадські школярі?

Середня освіта в Канаді передбачає 12 років навчання, починаючи з 6-ти років. По закінченню навчання у 18-19 років випускники шкіл отримують Атестат про повну загальну середню освіту, і можуть продовжити навчання в університеті або коледжі залежно від академічних успіхів.

Які умови проживання?

Умови проживання є однією з найважливіших складових навчання за кордоном. Можливість спілкуватися з носіями мови в школі та вдома – одна з причин, через яку іноземні студенти обирають навчання в Канаді. Учні приватних шкіл можуть обрати проживання в студентських гуртожитках (резиденціях) або канадських родинах. Тоді як студентам державних шкіл доступний тільки один варіант – проживання в сім’ї.

Підбором сім’ї займається спеціальний персонал школи, який також стежить за умовами проживання студента. Крім того, сім’я має відповідати дуже високим вимогам і дотримуватися певних правил. У разі проживання в сім’ї студент має змогу познайомитися з канадською культурою “зсередини”, більше дізнатися про родинні цінності іншої країни, але водночас він муситиме адаптуватися до способу життя, який може кардинально відрізнятися від його рідного.

Варіант проживання в резиденції надає студенту можливість зануритися в мультикультурне середовище, оскільки тут із ним по сусідству житимуть діти з різних країн. Це хороша можливість познайомитися з представниками інших національностей, навчитися знаходити з ними спільну мову. І при цьому студенти перебувають під пильним наглядом кваліфікованого персоналу школи.

Чи можна повчитися в канадській школі кілька місяців і повернутися додому?

Іноземні студенти можуть вступити на навчання в канадську середню школу на термін:

  • один семестр (з вересня по січень або з січня по червень);
  • один навчальний рік (два семестри – з вересня по червень);
  • кілька навчальних років;
  • на весь період навчання.

Чи потрібно знати французьку мову для того, щоб навчатися в Канаді?

Хоч у Канаді дві офіційні мови (англійська та французька), знати обидві необов’язково. Ви можете обрати навчання будь-якою з них. Здебільшого мовою навчання є англійська. Винятком бувають хіба що деякі школи в провінції Квебек.

Чи будуть у дітей канікули?

Навчальний рік складається з двох семестрів, між якими передбачені канікули. Деякі школи дотримуються триместрової системи, що зі свого боку може прискорити процес навчання. Загалом усі школярі мають можливість відпочити протягом двох місяців влітку (липень, серпень) і двох тижнів взимку (на католицьке Різдво).

Чи можна приїхати і подивитися школу, познайомитися з викладачами та директором школи?

Звісно! Усі школи з радістю приймають батьків своїх потенційних учнів. Головне – заздалегідь домовитися про дати зустрічей і можливість екскурсії територією школи.