Університетське життя у Китаї


Китай стає дедалі популярнішою альтернативою традиційним міжнародним студентським містам – Лондону, Нью-Йорку чи Парижу. Судячи з честолюбних планів, значно збільшити кількість іноземних студентів у країні, китайський уряд, схоже, має намір показати стародавню країну з нового боку.

Університетське життя у Китаї

Але чого слід очікувати від навчання в університеті в Китаї?

Наші уявлення про Китай наводять на думки про зміг, забруднення та густонаселені міста. Хоча це так у деяких регіонах Китаю, країна перебуває у процесі великих змін, у тому числі у сфері вищої освіти. Починаючи з 2011 року, кількість іноземних студентів у країні щороку зростає. Очікується, що до 2020 року в китайських університетах навчатимуться понад півмільйона іноземних студентів. Це пов’язано з низкою урядових ініціатив, таких як «Один пояс та один шлях», метою яких є залучення іноземних студентів до країни.

Протягом десятиріч Китай давав квиток в один бік своєму молодому поколінню, яке виїжджало з країни. За оцінками протягом останніх 35 років понад 4,5 мільйона китайців навчалося за межами країни. Двадцять років тому до китайських університетів надійшло лише 3,4 мільйона студентів, а зараз їх уже понад 26 мільйонів людей, з яких близько півмільйона – іноземні студенти.

Чого чекати у свій перший приїзд

Вулиці будь-якого великого міста галасливі, брудні, метушливі і це те, що не змінюється, незалежно від того, в якій точці ви знаходитесь. Через те, що населення Китаю вважається одним із найменш розмовляючих англійською у світі, спочатку тим, хто не говорить хоч трохи китайською, буде складно – тим більше, якщо ви плануєте подорожувати регіонами з місцевими діалектами. Якщо ви заведете друзів серед китайців, це може вам дуже допомогти, якщо ви серйозно вирішите вивчити найскладнішу мову у світі. Однак поки що Ви на території кампуса це питання не повинно вас сильно займати, тому що іноземні студенти часто об’єднуються, щоб підтримати один одного.

Китай пропонує низку стипендій для іноземних студентів, які бажають там навчатись. Але навіть без цього, плата за навчання значно нижча порівняно зі США, Великою Британією та іншими країнами Азії. Вартість навчання може становити лише 2000 доларів США за навчальний рік. Навіть якщо ви додасте інтенсивний курс з мови та заплатите на пару сотень доларів більше, плюс витрати на харчування та проживання, ви все одно навряд чи дійдете до 15 000 доларів як у британських установах або 25 000 доларів як в американських. Повсякденні витрати також низькі.

Після прибуття також потрібно вирішити кілька юридичних питань. З моменту вашого приземлення в Китаї ви маєте 30 днів, щоб отримати дозвільні документи на право перебування в місцевому відділенні громадської безпеки або поліцейській дільниці. Якщо ви не зробили цього заздалегідь, то ви також повинні придбати медичну страховку, яка покриє догляд, травми та лікування.

Академічні стандарти та структури

Академічна спільнота у Китаї сильно відрізняється залежно від регіону. Хоча в інфраструктуру було зроблено великі інвестиції, якість викладання та матеріалів може знижуватися за межами великих міст. Як правило, популярні університети, які найбільш привабливі для іноземних студентів, не надто відрізнятимуться від західних університетів, навіть у тому, як вони виглядають.

Вимоги до вступу для іноземних студентів відносно ліберальні порівняно з вимогами для китайських студентів. Відомий жорсткий вступний іспит GaoKao щорічно бере під контроль життя китайських студентів, які планують вступати до університету, на час складання суворого дводенного іспиту на перевірку отриманих знань та їх застосування. Цей іспит настільки важливий, що життя в країні, по суті, припиняється – всі будівельні роботи припиняються, автомобілям заборонено сигналити, а поліція розосереджується, щоб мінімізувати відволікання уваги.

Проте для іноземних студентів цей процес набагато простіший. Деякі університети з високими рейтингами, такі як Пекінський університет та Університет Цинхуа, будуть проводити свої власні вступні іспити, але вони будуть схожі на європейські вступні іспити. Інші пропонуватимуть місця без складання іспитів.

Залежно від мови вибраного курсу, вас також можуть попросити пройти тест, відомий як Hànyǔ ShuǐpíngKǎoshì (HSK), щоб оцінити ваші знання китайською мовою. Для курсів, які викладаються китайською мовою, може знадобитися рівень п’ять (з шести). Однак для предметів, які викладаються англійською мовою, це не потрібне.

Структури курсів подібні до структур британських університетів: кожен предмет поділений на модулі, за які дають кредит. Пропонується поєднання обов’язкових та додаткових модулів, що дозволяє учням слідувати шляхом, який повністю відповідає їх майбутнім кар’єрним устремлінням. Іноземним студентам також запропонують відвідувати обов’язкові мовні заняття поряд із навчанням незалежно від мови викладання їх лекцій.

 

Зміна способу життя

Китай є різноманітним і кожна провінція має свої власні культурні норми, місцеві страви, напої та звичаї. Завдяки невисоким транспортним витратам є можливість досліджувати всю країну, починаючи з сучасних визначних пам’яток, таких як холодний Харбін або міське життя Шанхаю і закінчуючи стародавніми чудесами, включаючи Заборонене місто та Велику китайську стіну.

Студентські клуби існують в університетах по всьому Китаю, і кожне університетське містечко пропонуватиме щось своє на основі їхніх можливостей та навколишнього середовища. Пекінський університет у Пекіні пропонує сотні клубів: альпінізм, велосипедні спільноти, музичні інструменти і навіть гурти з догляду за бродячими котами. Тим не менш, існує культурна різниця між західними університетами та Далеким Сходом, де більший акцент робиться на навчанні, а не на соціальній діяльності.

У гуртожитках в університетському містечку є комендантська година, після якої відключають електрику та проводять перевірки, щоб переконатися, що студенти сплять. Проживання в цих гуртожитках є обов’язковим для китайських студентів, і, хоча вони можуть бути зручними, не існує жорстких вимог до того, щоб іноземні студенти жили в них.

Ви також можете подумати про роботу під час навчання. Іноземним студентам у Китаї заборонено працювати в країні через законодавство, ухвалене урядом. Деякі університети можуть допомогти знайти певну роботу на неповний робочий день або стажування, але такі варіанти досить рідкісні і мають великий попит. Найпоширенішою є посада викладача англійської мови, яка також дає чудову нагоду зустрічатися з місцевими жителями під час вашого перебування.